Tylko kaktusy o lśniących pędach lub członach trzeba czyścić od czasu do czasu. Rośliny te oddychają pędami, a oczyszczone łatwiej pobierają światło słoneczne tak bardzo im potrzebne. Do czyszczenia najlepiej używać wilgotnej gąbki.

Najprościej i najczęściej kaktusy rozmnaża się przez sadzonki lub odkłady, które częściowo już z korzeniami wyrastają na roślinie macierzystej.

Rozmnażanie kaktusów

Niektóre kaktusy lub sukulenty tworzą małe odrosty, znajdujące się albo pod powierzchnią ziemi, albo na niższych pędach bocznych. Czasami mają już nawet małe korzonki. Takie odrosty są bez korzeni, wówczas odcinamy je ostrym nożem. Trzeba je zawsze trochę podsuszyć, a następnie wsadzić do wilgotnej, piaszczystej ziemi.

Pęd boczny odcinamy ostrym nożem lub żyletką i trzymamy przez kilka dni na sucho w ciepłym pomieszczeniu, aż na miejscu cięcia wytworzy się warstwa kalusa. Następnie sadzimy.

Przy sadzonkach liściowych ostrożnie odrywamy listki od rośliny macierzystej i przez pewien czas podsuszamy. Następnie płasko wsuwamy je do piaszczystej ziemi. Nie należy sadzić zbyt głeboko, ponieważ łatwo zaczną gnić. Po około 14 dniach liście się ukorzenią. W końcu powstała młoda roślina wypuści małe listki. Sadzonki przesadzamy dopiero wówczas, gdy zauważymy ich wzrost; inaczej łatwo można uszkodzić delikatne korzonki. Liść macierzysty po pewnym czasie zwiędnie i wówczs można go usunąć.